Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
2.2k kez görüntülendi
Yaygın eğitimin olumlu ve olumsuz yönlerini açıklayınız.
kapalı
Öğretmenlik Mülakatları kategorisinde tarafından

3 Cevaplar

0 oy
 
En İyi Cevap

Örgün ve Yaygın Eğitim nedir?

orgun-yaygin-egitim

Örgün eğitim, birbirini takip eden kesitlerden oluşan eğitim türüdür. Yani bir kesiti tamamlamadan diğerine geçmek mümkün değildir. Örneğin ortaokulu bitirmeden liseye başvurmak ve başlamak mümkün değildir. Çünkü liseye başlarken kayıt esnasında bir önceki eğitim basamağı olan ortaokul diploması istenmektedir.

Örgün eğitim belli yaş gruplarına yöneliktir. Mesela ilkokula başlama yaşı 6-7 civarındadır. Bu durumda 20 yaşındaki bir kişi ilkokula başlayamaz. Ancak okuma yazma kurslarına katılabilir ki bu da örgün eğitim değil halk eğitimdir.

Yaygın eğitimde ise birbirini takip eden kesitler yoktur. Yani bir eğitim kurumuna başlamak için önceki eğitim kurumu şartı aranmaz. Yaygın eğitimde yaş sınırlaması yoktur. Her yaş grubundan bireyler yaygın eğitim kurumlarına başvurup eğitim görebilirler.

Örgün ve yaygın eğitimin dışında bir de sargın eğitim vardır. Sargın eğitim, bireylerin kendi kendilerine edindikleri becerilere verilen addır. Örneğin bir kişinin kendi kendine örgü yapmayı öğrenmesi sargın eğitimdir.

tarafından
tarafından seçilmiş
0 oy
Yaygın eğitim örgün eğitimi tamamlayamamış ,örgün eğitime başlayıp yarıda bırakmış ya da örgün eğitimi tamamlamış bireylerin ihtiyaçlarına cevap veren aşamalılığı bulunmayan her yaştan kişinin alabildiği eğitim türüdür.Halk eğitim kursları,Uzaktan eğitim,hizmet içi eğitimler örnek olarak verilebilir. Örgün eğitim alamamış insanların kendilerini geliştirebilmeleri için çok fayda sağlayıcıdır.Halk eğitim kurslarına giderek ihtiyaçları çerçevesinde bir eğitim alabilirler. Artık günümüzde insanlar birçok alanda kendilerini geliştirmek istiyorlar ve bunun içinde uzaktan eğitimi kullanıyorlar.Böylece belli bir mekan ve zaman kaygısı olmadığı için rahat bir şekilde eğitim alabiliyorlar. Yaygın eğitimin olumsuz yanı olarak insanların bu eğitimlere devam etme gibi bir zorunluluğu olmadığı için verilen eğitimler ne kadar faydalı ve amacına ulaşabiliyor bilinemez.
tarafından
...