Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
170 kez görüntülendi
Techir yasası?
kapalı
Öğretmenlik Mülakatları kategorisinde tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap
Tehcir Kanunu Nedir? Tehcir Kanunu Ne Zaman Neden Çıkarılmıştır?

Tehcir Kanunu diğer adıyla zorunlu göç yasası I. Dünya Savaşı sırasında devlete karşı çıkarılan isyanlara karşı önlem amacıyla çıkarılmış bir kanundur.

Osmanlı Devleti I. Dünya Savaşı’nda birden fazla cephede itilaf devletlerine karşı mücadele ederken, bu savaş hali içinde bir yandan dış kuvvetlerin kışkırtmaları neticesinde vuku bulan Ermeni isyanlarıyla da mücadele etmek zorunda kalıyordu. Özellikle Rusya’nın kışkırtma ve yardımlarıyla Ermeni isyancılar Osmanlı Devleti’ne karşı doğuda karışıklıklara sebep oluyordu. özellikle Kafkas Cephesinde Ruslara destek veren Ermeniler Osmanlı ordusunu iki ateş arasında bırakmıştı.

Tüm bu isyan ve kargaşanın artarak devam etmesi sonucunda dönemin hükümeti İttihat ve Terakki partisi tarafından 27 Mayıs 1915 tarihinde Tehcir Kanunu adıyla bilinen zorunlu göç yasası çıkarıldı. bu yasaya göre Ermeni halkın bir bölümü savaş bitene kadar bölgeden göç ettirilecekti.

bu yasa ile Osmanlı topraklarında yaşayan toplam 1 milyon 200 bin Ermeni’den 450 bini Tehcir kanunu kapsamına alınmıştır. zira kanun, bütün Ermenileri değil, isyancı Ermenileri kapsamaktaydı. Tehcir Kanununa göre bu Ermeni kitle savaş bitene kadar Suriye gibi farklı bölgelere gönderilecek, her türlü tedbir alınarak göçün tamamlanması sağlanacak, savaş bitiminde ise isteyen Ermeniler yurtlarına geri dönebilecekti. bu yasanın kapsadığı 450 bin Ermeniden 422 bini göçe katılmıştır.

günümüze kadar devam eden sözde Ermeni soykırımı iddialarının kırılma noktası olan Tehcir Kanunu, fazlasıyla yanlış yorumlamalara sebebiyet vermekte, ülkemiz belki de haklı olmanın verdiği rahatlıkla haklılığını tam olarak ifade edememektedir. Zorunlu göç sırasında ve savaş durumunun beraberinde getirdiği olumsuzluklar nedeniyle hastalık, açlık, göç sırasındaki çete saldırıları vs. gibi sebeplerle pek çok Ermeni ölmüş, 2 milyondan fazla müslüman halk da bu gibi sebeplerle hayatını kaybetmiştir. iddia edildiği gibi ölen Ermenilerin sayısı kesinlikle 1,5 milyon değildir. zira toplam Ermeni nüfusun sayısı 1 milyon 200 bin olmakla birlikte yukarıda da belirtildiği gibi göçe katılan toplam Ermeni sayısı sadece 422 bindir.

 

kaynak:https://bilgibirikimi.net/
tarafından
...