Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
26 kez görüntülendi
ORTAK KONULAR kategorisinde tarafından
tarafından kapalı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununa istinaden açıktan atama türleri hakkında çeşitli tanımlamalar yer almaktadır. Bu bağlamda açıktan atama, merkezi atamalardan farklı bir atama türü olarak Devlet Memurları Kanununda listelenmiştir.

Merkezi atama, ÖSYM tarafından KPSS puanlarına göre yılda iki kez gerçekleştirilen atamadır.

Açıktan atama ise  kendi içerisinde ikiye ayrılır.

- Açıktan ilk defa atama bir adayın sınavla yada sınavsız olarak ilk kez Devlet Memurluğuna atanmasıyla gerçekleştirilir.

- Açıktan yeniden atama ise Devlet Memurları Kanunu'nun 92. maddesinde şöyle tanımlanmıştır.

İki defadan fazla olmamak üzere memurluktan kendi istekleriyle çekilenlerden veya bu Kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlardan tekrar memurluğa dönmek isteyenlerin ayrıldıkları sınıfta boş kadro bulunması ve bu sınıfın niteliklerini taşımaları şartıyla atanmalarıdır.

657 sayılı devlet memuru kanununun 86. maddesine göre; Memurların kanuni izin, geçici görev, disiplin cezası uygulaması veya görevden uzaklaştırma nedenleriyle işlerinden geçici olarak ayrılmaları halinde yerlerine kurum içinden veya diğer kurumlardan veya açıktan vekil atanabilir.

notu ile kapatıldı: Kamu Bilgi
...