Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
+1 oy
116 kez görüntülendi
GÜNCEL KONULAR kategorisinde tarafından
Aynı evde yaşıyorsa Kesilir.

1 cevap

0 oy
tarafından
 
En İyi Cevap

Aynı evde yaşıyorsa Kesilir.

İşte konuyla alakalı yaşanan bir maduriyet

 

65 yaş üstünde olan, ihtiyaç sahibi kişilere bağlanan aylığı alıyorum. Eşim yıllar önce öldü. Durumumuz iyi olmadığı için oğlum, gelinim ve torunum aynı evde kalıyoruz.
Gelinim ve torunum çalışmıyor. Oğlum, asgari ücretli olarak çalışıyor. Ben de 65 yaş üstündekilere bağlanan aylığı alıyorum. Bundan altı ay önce, torunum da asgari ücretle işe girdi. “Durumumuz daha iyi oldu” derken, bir yazı ile benim aylık iptal edildi ve geçmiş altı aylık maaşım da faiziyle geri istendi!

Nedenini sorduğumda “Torunun işe girdi onun için” dediler. Torunumun işe girmesi ile benim maaşın ne ilgisi var?

Aynı evde oturan torun işe girerse dedenin maaşı kesilir mi?

65 yaşını aşanlara aylık bağlanabilmesi için*o evde yaşayanlara, kişi başına düşen gelirin, net asgari ücretin 1/3’ünden düşük olması gerekiyor. Torun da çalışıp para kazanınca, evde kişi başına düşen gelir, 423.58 liranın üzerine çıkmış. Bu durum üç ay içinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirilmelidir. Altı ay geçtiği halde bildirmediği için size verilen 65 yaş aylığı, geriye dönük faiziyle birlikte isteniyor.

65 yaş aylığı için bütün bu koşulların yanında bir de muhtaçlık sınırı söz konusudur. Muhtaçlık sınırı hesaplanırken, 65 yaşını doldurmuş olan kişinin yaşadığı hanenin gelirinin belirlenen sınırın altında kalması dikkate alınıyor. 65 yaş üstü kişinin ve eşinin aylık her türlü gelirlerinin toplamı, asgari ücretin aylık net tutarının 3’te birinin üzerindeyse 65 yaş aylığı bağlanamıyor. Yani 2017 yılı itibarıyla 65 yaş üstü kişinin ve eşinin kişi başına düşen ortalama geliri 423.58 TL’nin altındaysa bu kişiye 65 yaş aylığı bağlanabiliyor. Aksi halde aylık bağlanamıyor.

- Demek ki benim torun sigortasız olarak çalışsaydı maaşımı kesemeyeceklerdi. Bunlar insanı zorla kaçak çalışmaya teşvik ediyorlar. Olacak iş mi bu? Belki olmayacak iş ama mevzuat böyle.

kaynak: sgkrehber.com

...