Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
123 kez görüntülendi
ACİL DURUM ve AFET YÖNETİMİ nedir? istihdam olanakları ve dikey geçiş olanakları nedir?
kapalı
YÖK kategorisinde tarafından
tarafından düzenlendi

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Programın Amacı

Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programının amacı kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel kuruluşlar ve sivil toplum örgütlerinin bu alandaki yetişmiş personel ihtiyacını karşılamaktır.

İstihdam Olanakları 

Bu programdan mezun olanlar, “Tekniker” unvanı alırlar; “Acil Durum ve Afet Yönetimi Teknikeri” unvanı alarak, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri, AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Hastaneler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yerel yönetimler gibi çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında; özel sektörde, Kızılay ve UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) gibi sivil toplum örgütlerinde çalışabilirler. 

Dikey Geçiş Olanakları 

Mezun olanların ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek geçiş yapabileceği alanlar Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Yönetimi lisans programlarıdır. Bu programdan mezun olanlar ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans programlarına DGS’ye girerek geçiş yapabilirler. 

Özel Koşullar 

Acil Durum ve Afet Yönetimi Önlisans Programında zorunlu staj uygulaması bulunmaktadır. Öğrenciler zorunlu stajını 2. yarıyıl dönem sonu sınavından sonra herhangi bir dönemde tek seferde yapmalıdır, bölerek farklı zaman dilimlerinde yapılmamaktadır. Öğrenciler stajını, acil durum, afet yönetimi, arama ve kurtarma, acil durumlarda sağlık hizmetleri, afet bölgelerinde emniyet, acil durum olaylarında güvenlik hizmetleri, kentsel planlama ve kentsel dönüşüm, afet ve acil durum koordinasyon, afet ve acil durum müdahale, güvenli kentleşme gibi faaliyet alanları olan işyerlerinde yapabileceklerdir. 

Bu programa nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenmek için http://ana.do/10b adresini ziyaret edebilirsiniz.

tarafından
...