Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
135 kez görüntülendi

AÇIKÖĞRETİM AŞÇILIK BÖLÜMÜ nedir? istihdam olanakları ve dikey geçiş olanakları nedir?

kapalı
YÖK kategorisinde tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Programın Amacı

Aşçılık Önlisans Programı turizm endüstrisinde özellikle gastronomi alanında mutfak, servis, yönetim ve insan ilişkileri konuları başta olmak üzere gerekli bilgi ve becerilere sahip nitelikli çalışan kazandırmayı amaçlamaktadır.

İstihdam Olanakları

Bu programdan mezun olanlar “Tekniker” unvanı alırlar; turizm endüstrisinde konaklama, yiyecek-içecek, banket ve endüstriyel yemek hazırlama işletmelerinin mutfak ve servis başta olmak üzere ilgili birimlerde, özel ya da devlet kurumlarının mutfak ve yiyecek-içecek ile ilgili birimlerinde çalışabilirler.

Dikey Geçiş Olanakları

Mezun olanların ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek geçiş yapabileceği alanlar Aile ve Tüketici Bilimleri, Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Mutfak Sanatları ve Yönetimi ve yiyecek ve İçecek İşletmeciliği lisans programlarıdır. Bu programdan mezun olanlar ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans programlarına DGS’ye girerek geçiş yapabilirler.

Bu programa nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenmek için http://ana.do/10b adresini ziyaret edebilirsiniz.

tarafından
...