Hoş Geldiniz. Tüm kamu ve özel kurumlarla ilgili sorularınızı sorabilirsiniz. Ayrıca bilginiz dahilindeki soruları cevaplayabilirsiniz. Küfür ve hakaret içerikli soru ve paylaşımlara müsamaha gösterilmeyecektir. Saygılar. Kamubilgi.com

KAMU BİLGİ ANDROİD Programı ile sorulara daha hızlı ulaşın>> TIKLAYIN.
0 oy
156 kez görüntülendi

COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMLERİ BÖLÜMÜ nedir? istihdam olanakları ve dikey geçiş olanakları nedir?

kapalı
YÖK kategorisinde tarafından

1 cevap

0 oy
 
En İyi Cevap

Programın Amacı

Coğrafi Bilgi Sistemleri Önlisans Programının amacı, coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojilerine, konumsal veri yönetiminin temel ilkelerine, stratejilerine ve tekniklerine hâkim; analitik düşünen, sorun çözen ve karar verme yetenekleri ile donanmış elemanlar yetiştirmektir.

İstihdam Olanakları

Bu programdan mezun olanlar “Tekniker” unvanı alırlar; kamu kuruluşlarındaki ve özel sektördeki coğrafi bilgi sistemleri ve teknolojileri alanında, özellikle planlama, jeoloji, ziraat, ormancılık ağırlıklı birimlerde çalışabilirler.

Dikey Geçiş Olanakları

Mezun olanların ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek geçiş yapabileceği alanlar Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği, BilgisayarEnformatik, Bilişim sistemleri ve Teknolojileri, Geomatik Mühendisliği, Şehir ve Bölge Planlama, Jeoloji Mühendisliği, Harita Mühendisliği lisans programlarıdır. Bu programdan mezun olanlar ayrıca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İktisat, Kamu Yönetimi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Konaklama İşletmeciliği, Yönetim Bilişim Sistemleri, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık lisans programlarına DGS’ye girerek geçiş yapabilirler.

Bu programa nasıl kayıt olabileceğinizi öğrenmek için http://ana.do/10b adresini ziyaret edebilirsiniz.

tarafından
...